top of page
Geknipt1.jpg

SERVET DURAN KIM?

WHO'S SERVET DURAN?

Servet Duran, aslen Türkiye'den geliyor ve 1983'te doğdu. Ailesi, yaklaşık 5 yaşındayken Belçika'ya göç etti. Çok gençliğinden itibaren Türk kültürü ve onun müzikal zenginliği ile derin bir bağ kurdu. Yıllar boyunca tutkusunu başarılı bir mesleğe dönüştürmek için yoğun bir şekilde çalıştı. Kendisine daha fazla ilk elden deneyim kazandıran çeşitli sanatçılar, müzik şirketleri ve yapımcılarla sık sık işbirliği yaparak yaratıcı tuvalini ve teşhirini genişletti. 2011'de ilk albümüyle çıktı ve o zamandan beri geriye bakılmadı. Kariyeri, single çıkarmaya devam ettikçe ve çeşitli büyük müzik projelerinde yer aldıkça daha da şekillendi. Film dünyasında da üretkendir.

_________________________

Servet Duran, originally hails from Turkey and was born in 1983. His family migrated to Belgium when he was about 5 years of age. He developed a deep connection with Turkish culture and its musical richness from the time he was very young. Over the years, he worked extensively to transform his passion into a successful profession. He expanded his creative canvas and exposure by often collaborating with various artists, music labels, and producers that brought him more first-hand experience. 

He came out with his debut album in 2011 and there has been no looking back since. His career took shape furthermore as he continued releasing singles and also partook in various major music projects. He is also prolific in the world of films.

bottom of page